BİHTER İYİDİR
KLİNİK PSİKOLOG,MSc
&
Psikoterapist
CinselTerapi_S
03/09/2015
458
CİNSEL TERAPİ

CİNSEL TERAPİ

Cinsellik, sağlıklı, doyumlu ve sevgi dolu bir ilişkinin önemli bileşenlerinden birisidir.  Cinsel yaşamdaki sorunlar süreç içerisinde ilişkinin diğer alanlarını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel ilgi veya yanıtın normal alışılagelmiş tarzının sürekli bozulma hali olarak tanımlanabilir. Cinsel işlev bozuklukları, hem kadınları hem erkekleri yoğun olarak etkileyen bir problemdir. Cinsellikle ilgili sorunlar, bireylerin ruhsal ve sosyal sorunlar yaşamasına sebep olur. Cinsel yaşamdaki güçlükler birey için haz ve doyum duygusunu kaybetmenin ötesinde bir sıkıntı kaynağıdır.  Sevilmeme, terk edilme korkusu, yalnızlık, kendine güvensizlik, kadınlığına ve erkekliğine kötü davranılmış, küçük düşmüş ve gururunun incinmişliği gibi duygular yaşatır.

Cinsel bozukluklar kişinin ilk cinsel ilişkisinden itibaren ortaya çıkabileceği gibi, cinsel yaşamında bir sorun yokken sonradan da ortaya çıkabilir.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları
Azalmış Cinsel İstek Bozukluğu Azalmış Cinsel İstek Bozxukluğu
Serleşme Bozukluğu Cinsel Uyraılma Bozukluğu
Erken Boşalma Orgazm Bozukluğu
Geç Boşalma Ağrılı Cinsel Birleşme
Ağrılı Boşalma Vajinismus

 

Cinsel İşlev Bozukluklarının tedavisinde değerlendirme ve sorunun nedenlerinin net bir şekilde ortaya konması birincil önemdedir. Standart bir tedavi uygulamasından ziyade, her kişinin ve çiftin özgül özelliklerinin tanınıp derinlemesine anlaşılması ve nedenlere yönelik çözümlerin ortaya konması gerekmektedir.

Tedavi sürecinde cinselliğe ilişkin yanlış bilgilenme ve inanışların düzeltilmesi, çiftin cinsel iletişimlerinin arttırılması ve soruna yol açan temel etkenlerin bulunup kaldırılması ya da çözümlenmesi hedeflenmektedir.

About the author